BIEN dla chóru ,,Echo” na Festiwalu Chórów w Montreux w Szwajcarii

W dniach 7- 10.04.2010 roku Chór mieszany ,,Echo” z Zebrzydowic pod dyrekcją Jadwigi Sikory uczestniczył w Międzynarodowym Festiwalu Chórów w Montreux w Szwajcarii. Jest to Festiwal z dużymi tradycjami muzycznymi i należy do najbardziej prestiżowych imprez chóralnych w Europie i na świecie. W bieżącym roku odbyła się 46 edycja Festiwalu. Wystąpiło 14 chórów z sześciu krajów Europy ( Rosja, Polska, Bułgaria, Rumunia, Włochy, Szwajcaria ). Przesłuchania konkursowe odbywały się w teatrze w Vevey, a koncert galowy w Audytorium Strawińskiego w Montreux. Chór ,,Echo” bardzo pięknie zaprezentował się wśród znakomitych i profesjonalnych chórów europejskich. Otrzymał ocenę BIEN- znaczy dobry. Dobry chór w Europie- to ogromny sukces dla amatorskiego chóru z małych Zebrzydowic w wielkiej Europie. W sobotę 10.04.2010 roku w czasie galowego koncertu, uczestnicy i organizatorzy Festiwalu połączyli się w bólu i żałobie ze śpiewakami obecnych w Montreux chórów polskich z Bydgoszczy i Zebrzydowic. Minutą ciszy uczcili ofiary katastrofy lotniczej w Smoleńsku polskiego rządowego samolotu z Prezydentem Lechem Kaczyńskim, żoną Marią Kaczyńską oraz delegacją polskich parlamentarzystów udających się na obchody 70 rocznicy zbrodni katyńskiej. Chóry polskie zaśpiewały stosowny repertuar.
Festiwal Chórów w Montreux to cztery dni radosnego chóralnego śpiewania i uczestniczenia w wielokulturowych wieczorkach chóralnych. To atmosfera przyjaźni, zrozumienia i zachwytu dla najlepszych. To dzielenie się pasją dla śpiewu.

Jadwiga sikora