Viva il Canto

Wiosną 1899 roku Johann Strauss, już pod koniec swojego życia, otrzymał zamówienie na operetkę. Był już wtedy zbyt zmęczony, by podjąć się realizacji tego zamówienia, zgodził się więc jedynie na pokierowanie kilkoma współpracownikami w opracowaniu dzieła. Pod nadzorem kompozytora wybrano dawne utwory i dopasowano wszystko do libretta napisanego ex post przez Victora Léona i Leo Steina. Niezwykły ten zabieg doprowadził do sukcesu operetki, która na stałe weszła do straussowskiego kanonu. Znajdujemy tu
Akcja Wiedeńskiej krwi rozgrywa się w dniach pamiętnego Kongresu Wiedeńskiego, a jej treścią są perypetie rezydującego w Wiedniu hrabiego Baldwina uwikłanego w miłosne intrygi z trzema kobietami: własną żoną Gabrielą, tancerką Franzi i modystką Pepi. Zabawne sytuacje oparte są głównie na całym szeregu nieporozumień, które dotyczą tego, z którą z pań hrabia wybierze się na zabawę. Punktem centralnym, wyjaśniającym dość zawikłaną historię jest ów bal, który opuszczają aż trzy szczęśliwe pary, w tym, pogodzony z żoną, Hrabia Baldwin.
Ostatnia operetka Straussa był kilkakrotnie ekranizowana. Najbardziej stylową wersję filmową wyreżyserował Willy Forst w roku 1942.
urocza muzyka Straussa: Morgenblätter, Leichtes Blut, Wein, Weib Und Gesang, Neu-Wien, Gut Bürgerlich i oczywiście tytułowy walc – Wiener Blut.

niedziela 22.08.2010 godz. 19.00

Dziedziniec Zamku w Kończycach Małych