Wieczór pieśni żydowskich

Plakat wydarzenia

Serdecznie zapraszamy na Wieczór Pieśni Żydowskich 03 września 2017 w niedzielę na godź. 17. 00. do Amfiteatru przy Zamku w Zebrzydowicach. W trakcie wieczoru zaśpiewa zespół Bat Kol , a całość uświetni Zespół Tańca Żydowskiego i Izraelskiego Klezmer z Cieszyna. Koncert organizowany jest już po raz trzeci, a jego inicjatorem jest pastor Kościoła Zielonoświątkowego Wiesław Kulawiec.  W razie niepogody koncert odbędzie się w Sali Widowiskowej GOK w Zebrzydowicach.

Rozpoczęcie koncertu poprzedzone zostanie złożeniem kwiatów pod Tablicą Pamiątkową podobozu KL Auschwitz na ulicy Dworcowej ( obok Dworca PKP ) o godz. 16.30. Wszystkich zapraszamy do udziału w tej uroczystości.

Zespół Klezmer

Zespół powstał w 2007 roku przy COK „Dom Narodowy” w Cieszynie jako efekt warsztatów, które odbywały się co roku w ramach Dni Kultury Żydowskiej. Repertuar zespołu to tańce izraelskie, żydowskie, stylizowane na hasyckie, jemeńskie, orientalne. Zespół występował na wielu prestiżowych festiwalach, przeglądach oraz wydarzeniach związanych z kulturą żydowską w kraju i za granicą (m. in. Warszawa, Kraków, Kielce, Katowice, Kędzierzyn Koźle, Cieszyn, ,Ostrawa, Jerozolima).

Grupa pragnie się przyczynić do upamiętnienia Żydów żyjących w Polsce i ich bogatego wkładu w polską kulturę i sztukę oraz przybliżyć odbiorcom żydowską kulturę i zwyczaje, obecne na naszych terenach od tysiąca lat. „Klezmer” jest jedną z trzech grup tańca żydowskiego i izraelskiego w Polsce. Oprócz Cieszyna zespoły istnieją w Warszawie i Krakowie. Założycielem i choreografem zespołu jest Dorota Herok.

Zespół Bat Kol

„Bat Kol” ( znaczy: Głos z Nieba ) , to zespół polsko-czeski założony w 2014 roku. Jego liderem i założycielem jest Jacek Szeliga. Prezentuje klasyczną muzykę żydowską oraz chasydzką. W swoim repertuarze posiada wiele znanych pieśni, takich jak: Hava Nagila (odświętna, radosna pieśń o życiu), Hewenu Shalom Alejchem (pokój niech będzie z wami) itp. Zespół uczestniczył w wielu różnych konferencjach poświęconych kulturze i zwyczajom religijnym narodu Żydowskiego. Myśl przewodnia ich twórczości to, niesienie błogosławieństwa narodowi Izraelskiemu oraz przemawianie do serca Narodu Wybranego, że :” Wasz Mesjasz zmienił nasze życie”