Ale Kino! w Zebrzydowicach | GOK Zebrzydowice

BIP

Kategorie

Szukasz Adobe Reader? Pobierz go teraz

(Do odczytania niektórych dokumentów na stronie wymagany jest program do przeglądania dokumentów w wersji elektronicznej)

Ale Kino! w Zebrzydowicach

Zdjęcie na ktorym jest p. dyrektor z albumem i pan Andrzej KulaW piątek, 29 września 2017 roku w Zebrzydowicach odbyło się kolejne wspólne działanie Gminnego Ośrodka Kultury w Zebrzydowicach oraz PZKO Karwina Frysztat w ramach projektu JEDEN REGION DWA KRAJE.

W tym dniu w Zebrzydowicach odbył się Przegląd Filmowy ALE KINO! w ramach którego widzowie obejrzeli cztery filmy w reżyserii naszych południowych sąsiadów. Na najmłodszych czekały rano „Niedoparki” a dla nieco starszych dzieci, film w klimacie popularnej Gry o tron – „Wszystkowidząca”. – Kiedy następny seans – pytała wychodząca z kina młodzież.

Wczesnym popołudniem na ekranie zobaczyliśmy tragikomedię opartą na faktach pt. Nauczycielka.  – punktualnie o godz. 19:00  rozpoczęło się spotkanie z Alfredem Kulą, autorem i reżyserem filmu „Wierzę w przeżycie, dokumentu o znanym w świecie a przez wiele lat żyjącym i tworzącym w Kaczycach artyście Andrzeju Szewczyku. – mówi dyrektor GOK Zebrzydowice Małgorzata Guz.  – Reżyser opowiedział o kulisach powstania filmu. A dodajmy, że pochodzi on z końcowych lat życia artysty. Warto zaznaczyć także , że nasz przegląd i pokaz filmu zbiegły się z 16 . rocznicą śmierci Andrzeja Szewczyka. – dodaje Guz

Realizowany projekt był jednocześnie okazją do wydania albumu pt. -… Bo życie artysty jest ciekawe… poświęconemu właśnie Andrzejowi Szewczykowi. Każdy, kto przyszedł na przegląd mógł otrzymać bezpłatnie wydaną przez GOK książkę .

Filmowy dzień zakończył film „Cygan”  opowiadający o mieszkającym w biednej romskiej wiosce czternastoletnim Adamie. Ma on w życiu dwie tylko przyjemności: boks i towarzystwo rówieśnicy Julki. Po nagłej śmierci ojca, chłopiec zaczyna doświadczać okrutniejszej strony życia.

Realizacja przeglądu była możliwa dzięki dofinansowaniu ze środków UE. Celem projektu „jeden Region, dwa kraje” jest poszerzenie wzajemnej współpracy pomiędzy mieszkańcami gminy Zebrzydowice oraz Karwiny i okolic. Okazją do poszerzenia współpracy i współdziałania na granicy, a także promocji dorobku kulturowego obu stron była właśnie m.in.  organizacja Przeglądu  filmowego ALE KINO!.

Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Programu Interreg V-A Republika Czeska-Polska w ramach Funduszu Mikroprojektów Euroregionu Śląsk Cieszyński – Těšínské Slezsko i budżetu państwa.

Zobacz zdjęcia: