Zebrzydowice – Akcja Zima (relacja) | GOK Zebrzydowice

Zebrzydowice – Akcja Zima (relacja)

fotoW dniach od 29.01.do 09.02.2018 w Gminnym Ośrodku Kultury w Zebrzydowicach odbyła się Akcja Zima 2018”. W tegorocznych zajęciach wzięło udział ponad 40 dzieci w wieku od 5 do 14 lat. Każdego dnia czekały na uczestników różnorodne atrakcje: zajęcia plastyczne, ceramiczne, sportowe, spotkania z ciekawymi ludźmi, gry planszowe, zabawy  oraz posiłek i ciepła herbata.

Akcja Zima rozpoczęła się  spotkaniem z policjantami, którzy wdrożyli nas w tajniki swojej pracy, zapoznali dzieci z podstawowym wyposażeniem policji i przeprowadzili pogadankę na temat bezpieczeństwa podczas  ferii zimowych.  Drugiego dnia odbyło się spotkanie z tańcem współczesnym poprowadzonym przez pana Waldemara Dudka. Dzieci wzięły udział w warsztatach tanecznych podczas których świetnie się bawiły. Odwiedzili nas również strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Zebrzydowicach, którzy zaprezentowali wóz i sprzęt, z którego korzystają podczas akcji ratowniczych. Funkcjonariusze przeprowadzili również krótki kurs dla najmłodszych na temat udzielania pierwszej pomocy oraz konkursy sprawnościowe. W programie „Akcji Zima” znalazł się także wyświetlony na dużym ekranie film dla dzieci pt. „W 80 dni dookoła świata”, który cieszył się dużym zainteresowaniem. Odbył się również pokaz kung-fu poprowadzony przez pana Jana Gałygę, po którym chętne dzieci mogły spróbować swoich sił w zabawach sportowych. Kolejną atrakcją ciesząca się dużym powodzeniem było przedstawienie w wykonaniu  Teatru KRAK-ART z Krakowa pt. „Złota Kaczka”. Zorganizowane zostały  także zajęcia kulinarne „Tłusty Czwartek” w trakcie których dzieci same tworzyły słodkie przekąski (wafle smarowane dżemami i nutellą). Tradycyjnie każde dziecko otrzymało pączek. Każdego dnia dzieci chętnie korzystały z gier planszowych takich jak: „Bingo”, „Farmer”, „Kalambury” i wiele innych. Nie obyło się również bez wyjść plenerowych i zabaw na śniegu.

Podczas ferii nie zabrakło zajęć artystycznych podczas których dzieci wykazały się własną twórczością i zdolnościami manualnymi. Tworzyły m.in złote kaczki, do których wykonania potrzebne były: kule styropianowe, złota bibuła, arkusze złotego brystolu, wykałaczki, pióra, cekiny i oczka. Z wykorzystaniem papieru kolorowego, brokatów i piórek powstały piękne maski karnawałowe. Farbami malowały „kolorowy kosmos”. Dzieci wykazały się dużą wyobraźnią i kreatywnością  podczas lepienie z plasteliny: powstały różne plastelinowe cudeńka, zwierzęta, stworki i ludziki. Dzieci wykonały również zakładki do książek wykorzystując do tego kolorowy papier, wstążki, filce, dziurkacze ozdobne i brokaty. Z pudełek, bibuły, folii aluminiowej zbudowały pomysłowy zamek Królowej Śniegu. Popularnością cieszyły się kolorowanki. Ciekawe prace powstały również w pracowni ceramicznej pod okiem Pani Marii Piech.

Jak co roku „Akcję Zima” urozmaicił balik przebierańców. Były ciekawe stroje, muzyka, przekąski (chipsy, paluszki, krakersy) i dużo dobrej zabawy. Dzieci uczestniczyły w licznych konkursach i zabawach tanecznych, a także przy użyciu chusty animacyjnej (rekiny, sałatka owocowa i inne) i hulahopów,  miały również okazję na scenie zaprezentować swoje zdolności taneczne.

W ostatnim dniu ferii odbyło się  podsumowanie  podczas którego wszyscy uczestnicy otrzymali upominek za udział w zajęciach w tegorocznej „Akcji Zima”.