BIP

Kategorie

Szukasz Adobe Reader? Pobierz go teraz

(Do odczytania niektórych dokumentów na stronie wymagany jest program do przeglądania dokumentów w wersji elektronicznej)

„Arktyczny powiew” w świetlicy GOK Marklowice Górne

zdjecie dzieci na kuliguTegoroczna Akcja Zima w świetlicy GOK Marklowice Górne miała miejsce od 29 stycznia do 9 lutego w godzinach od 10.00 – 13.00.  Był to czas organizowany dzieciom podczas ferii zimowych. W tym roku Akcja przebiegła pod hasłem „Arktyczny Powiew” i nawiązywała do chłodnej strefy, z którą kojarzą się m.in.  lodowce i niska temperatura. Pomimo mroźnej tematyki w bardzo ciepłej i miłej atmosferze spędziliśmy ten fajny czas.

Na uczestników każdego dnia czekało mnóstwo niespodzianek, konkurencji, zabaw oraz posiłek  i gorąca herbatka.  Stąd też nie ma się co dziwić, iż codzienna frekwencja wynosiła ok. 25 osób, natomiast  w ciągu tych dwóch tygodni odwiedziło nas około 40 milusińskich.

Pierwszego dnia tradycyjnie przybyli do nas policjanci, by przypomnieć i omówić zasady bezpieczeństwa podczas ferii zimowych. Dodatkowo pokazali sprzęt jakim na co dzień posługują się podczas wykonywania swojej pracy (lizak policyjny, kajdanki i kamizelka kuloodporna) oraz zademonstrowali do czego służy i jak się go używa.

W związku z tematyką Akcji resztę dnia spędziliśmy na poznawaniu tajników arktycznego świata za pomocą zabawy. Dzieci obejrzały prezentację multimedialną w tym zakresie, a później  w dwóch grupach tworzyły plakaty , pisząc i rysując tyle ile kto zapamiętał. Na plakatach znalazły się misie polarne, foki, eskimosi, lodowce mnóstwo śniegu i śnieżynek oraz najbardziej istotne informacje rozpisane w punktach. Plakaty te powiesilismy na ścianie i towarzyszyły nam przez cały ten czas.  Na zakończenie przeprowadziliśmy serię zabaw integracyjnych oraz tematyczną „ Bitwę na papierowe śnieżki”.

Drugiego dnia odbyły się zajęcia plastyczne. Dzieciaki miały za zadanie stworzyć trójwymiarową pracę „Arktyczny świat w 3D” z przygotowanych wcześniej materiałów takich jak: styropian, kartony, pudła, kartki w zimowych kolorach, sznurki, folia bąbelkowa,farby, kleje, konfetti w kształcie śnieżynek, cukier, brokat itp. Była to praca konkursowa.  Każde dziecko stworzyło w głowie swoją wizję arktycznego środowiska i z zaangażowaniem zabrało się do roboty. Trzeba przyznać, że efekty były zaskakujące,  dzieciaki przyłożyły się do zadania i bardzo się postarały, dlatego też ciężko było wyróżnić najlepsze prace. W związku z czym, każdy kto brał udział w tym dniu w zajęciach został na koniec ferii nagrodzony. Było dużo równorzędnych miejsc oraz wyróżnień, a oto wyniki:

Wyniki konkursu plastycznego pt.: „Arktyczny świat 3D”

  • grupa najmłodsza:

Wyróżnienie- Paulina Ziemianian

  • grupa starsza

I miejsce – Monika Korycka, Lidia Prandzioch

II miejsce – Zuzia Kasza, Dominika Ziemianin

III miejsce – Antonina Parypa, Tymoteusz Parypa, Ksawery Glaser, Maksym Glaser

Wyróżnienia- Tomek Bonek, Michał Rygiel, Oliwia Lisiowska, Wiktoria Tkacz, Nikola Świerczek

  • grupa najstarsza

I miejsce – Kacper Glaser, Julia Rudnicka

II miejsce – Nina Prandzioch

III miejsce – Emilia Makielak

Trzeciego dnia wybraliśmy się wszyscy busikiem do sali widowiskowej w GOK Zebrzydowice na Maraton Filmowy, gdzie obejrzeliśmy na dużym ekranie film przygodowo- komediowy „W 80 dni dookoła świata” reżyserii Franka Coraci’ego. Na sali widowiskowej posililiśmy się także bułkami i ciepłą herbatką.

Czwarty dzień ferii to czas sportowych wygibasów. Odwiedził nas Pan Jan Gałyga – instruktor Kung – Fu działający przy GOK Zebrzydowice wraz ze grupą dzieci, które uczy.  Nasi goście profesjonalnie zaprezentowali na czym polega i jak powinna wyglądać walka, atak i unik według chińskich sztuk walki . Nasze dzieciaki z wielkim zainteresowaniem przyglądały się kontrolowanym pojedynkom oraz ćwiczeniom, po czym same chętnie wzięły udział w zabawach sportowych.

W piątkowy poranek tanecznym krokiem rozpoczęliśmy zajęcia. Zorganizowany został bowiem Balik karnawałowy dla dzieci. Pojawili się na nim między innymi Kowboje, Policjanci, Diablice, Motylek, Ninja, Hip-hopowiec, Baletnica itp. Wszyscy przebierańcy wesoło bawili się podczas tanecznych gier i zabaw przy karnawałowej muzyce przegryzając drobne przekąski w postaci chipsów, paluszków i słodkich ciasteczek.

Dużym zainteresowaniem zwykle podczas Akcji Zima cieszą się zajęcia kulinarne. W tym roku podążając za Arktyczną tematyką przyrządzaliśmy Eskimoskie Przysmaki.   Jako ciekawostkę należy tu wspomnieć, że Eskimosi także mają swoje smakołyki jakimi się zajadają w szczególności dzieci – są to Eskimoskie lody zwane „akutuq”. Arktyczni mieszkańcy ucierają je z malin i jagód zebranych letnią porą z …tłuszczem foki. Nasze dzieci jednogłośnie przyznały, że za nic w świecie nie spróbowałyby takich lodów.

My natomiast w świetlicy przyrządziliśmy sobie „fokę w foczym tłuszczu” , przy czym foka to były parówki, a foczy tłuszcz – ciasto francuskie. Dzieciaki z entuzjazmem owijały parówki w paseczki z ciasta francuskiego. Gdy smakołyki się upiekły wszystkie w mig zniknęły z talerzy. W międzyczasie  w tym dniu zorganizowaliśmy sobie konkurencję „UNO” w której wzieły udział wszyscy uczestnicy. Wyróżniliśmy trzy miejsca:

 

Konkurencja „ UNO”

I miejsce –Karina Zygma

II miejsce – Ksawery Glaser

III miejsce – Nina Prandzioch

Kolejnego dnia zorganizowany został wyjazd do sali widowiskowej w Zebrzydowicach na przedstawienie pt. „Złota Kaczka”. Spektakl został odegrany przez aktorów z teatru ART-RE z Krakowa. Wykonawcy aktywizowali dzieci tak, aby i one brały udział w spektaklu. Wszystkim bardzo się podobało. Po powrocie do świetlicy posililiśmy się jak zwykle drugim śniadaniem i herbatką. Zdążyliśmy jeszcze tego dnia przeprowadzić dwa razy konkurencję „Bingo”. Oto wyniki:

Konkurencja „ BINGO”

I miejsce – Monika Korycka                               I miejsce – Justyna Baiger

II miejsce – Łukasz Baiger                                  II miejsce – Julia Rudnicka

III miejsce – Lidia Prandzioch                III miejsce – Nina Prandzioch, Maksym Glaser

Ósmego dnia odbyły się zajęcia techniczne na których to tworzyliśmy Skarpetkowe Bałwanki. Jak sama nazwa brzmi wykonywaliśmy je z białych skarpet przecinając je na dwie części. Z jednej części zrobiona została czapeczka, natomiast z drugiej -cały tułów naszego bałwanka. Tułów wypełnialiśmy kaszą oraz ryżem, a ziarenka pieprzu i ziela angielskiego były idealnym odpowiednikiem oczek i guziczków naszych bałwanków.  Dzieciaki bardzo chętnie wzięły udział w zajęciach, a swoje dzieła pozabierały do domu na pamiątkę. Tego dnia odbyły się również dwie konkurencje, a mianowicie : skoki na skakance w trzech grupach wiekowych oraz rozgrywki w znaną grę „JENGA”. Wyniki prezentują się następująco:

Konkurencja „ Skoki na skakance”

  • grupa najmłodsza:

I miejsce – Paulina Ziemianian

  • grupa starsza

I miejsce – Lidia Prandzioch

II miejsce – Maksym Glaser                                Konkurencja „ JENGA”

III miejsce – Karina Zygma                                I miejsce – Dominika Ziemianin

  • grupa najstarsza                                           I miejsce – Wikoria Rak

I miejsce – Julia Rudnicka                                  I miejsce – Kacper Glaser

II miejsce – Nina Prandzioch

III miejsce – Dominika Ziemianin

III miejsce – Zuzia Kasza

Czwartek- czyli przedostatni dzień to czas podsumowań, uroczystego ogłoszenia wyników w poszczególnych konkursach i konkurencjach. Osoby nagrodzone otrzymały dyplomy, nagrody rzeczowe i słodycze, Każdy też kto chodził na świetlicę w tym czasie został obdarowany wafelkiem, kolorowym balonikiem na patyku oraz „dyplomem za udział w Akcjii Zima 2018 Arktyczny Powiew w świetlicy GOK Marklowice Górne”.  Z racji tego iż tego dnia przypadał tłusty czwartek dzieciaki zostały poczęstowane pączkami.

Ostatni dzień naszych ferii zimowych został zarezerwowany na wyjazd na kulig do Istebnej. Był to wyjazd organizowany przez strażaków Ochotnieczej Straży Pożarnej z Marklowic Górnych i mogły w nim wziąć udział wszyskie dzieci jakie uczestniczyły w tegorocznej Akcji Zima w tutejszej placówce oraz ich rodzice stąd też chętnych było co nie miara. W rezultacie wyruszyliśmy dużym autokarem oraz małym busikiem w górskie strony. Trzeba przyznać, że pogoda w tym dniu była wprost idealna. Mnóstwo śniegu jaki utrzymywał się w tym czasie dodatkowo podkreślał mroźny charakter imprezy, a bajecznie ośnieżone drzewa nasze cieszyły oczy . Saniami zaprzężonymi w konie dojechaliśmy na polankę w lesie, gdzie czekało na nas palenisko. Tam  usmażyliśmy kiełbaski, ogrzaliśmy się i wypiliśmy ciepłą herbatkę. Dodatkową atrakcją tego miejsca była pokaźna górka, na której to dzieciaki poddały się zimowemu szaleństwu zjeżdżając na swoich sankach, jabłuszkach i wszelkiej maści ślizgaczach.  Po udanej zabawie wszyscy zadowoleni i usatysfakcjonowani wróciliśmy z powrotem do Marklowic. Poza codziennymi zajęciami i wyjazdami każdego dnia urządzaliśmy mnóstwo gier i zabaw ruchowych takich jak: „ krzesełka”, taniec na gazetach”, „taniec belgijski”, czy „wiewiórki i dziuple”. Jednak największym zainteresowaniem cieszyły się gry : „dom towarowy”, „pif – paf” i oczywiście „mafia”. Uczestnicy także chętnie korzystały z gier stolikowych, bilarda i piłkarzyków.

Mamy nadzieję, że czas jaki został zorganizowany dzieciom w świetlicy GOK Marklowice Górne w ramach Akcji Zima pozwolił dzieciom odpocząć, naładować baterię do nauki i dodatkowo uatrakcyjnić czas tegorocznych ferii zimowych.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w zajęciach oraz wszystkim zaproszonym gościom za zaangażowanie i pomoc w organizacji  poszczególnych zajęć ( Panu Janowi Gałydzie za pokaz i zajęcia z Kung-Fu, studentce Paulinie Janoszek za pomoc w prowadzeniu codziennych zajęć, oraz tutejszym strażakom za organizację Wyjazdu na Kulig).

Zapraszamy do fotorelacji z Akcjii Zima 2018 Arktyczny Powiew w  świetlicy GOK Marklowice Górne na naszej facebookowej stronie: www.facebook.com/SwietlicaGOKMG/

Monika Słowik