BIP

Kategorie

Szukasz Adobe Reader? Pobierz go teraz

(Do odczytania niektórych dokumentów na stronie wymagany jest program do przeglądania dokumentów w wersji elektronicznej)

Targi Zdrowej Żywności w Kończycach Małych (zdjęcia)

zdjęcie targówTakiej frekwencji organizatorzy się nie spodziewali. Na Targi Zdrowej Żywności, jakie odbyły się w sobotę 28.08.2019 po raz pierwszy w Kończycach Małych, przybyły prawdziwe tłumy.

– Nie spodziewaliśmy się takiej frekwencji, mieliśmy przygotowane 100 ankiet dotyczących tego, by uczestnicy się wypowiedzieli, czy się im podoba, czy czegoś im brakuje, szybko nam ich zabrakło i Pani Sołtys (Izabela Brachaczek – przyp. red.) musiała dodrukować jeszcze 200… – mówi portalowi ox.pl Joanna Gwizdała, organizatorka i pomysłodawczyni targów.

Przygotowania do imprezy trwały od kwietnia tego roku, pomysł się wziął z tego, że pani Joanna jest fanem ekologii – brakowało mi takiego wydarzenia, jeździłam do Gliwic na takie targi. Tam poznałam ludzi, którzy interesują się tym samym, rolników którzy uprawiają żywność naturalnymi metodami, bez chemii. Ja jestem chemikiem i wiem jak te różne związki mają wpływ na zdrowie – mówi Gwizdała. – ludzie dopiero jak zaczynają być chorzy, to zaczynają myśleć – dodaje.  Jak twierdzi organizatorka, w kwestii zdrowego żywienia nie jest źle, ale jeszcze wiele trzeba zrobić w zakresie edukacji i sama prowadzi zajęcia w przedszkolu

Wśród wystawców znalazło się m. in. Gospodarstwo Ekologiczne z Leszczkowa pana Krzysztofa Bednarza, który w roku 2009 odebrał w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi nagrodę za pierwsze miejsce w konkursie „Najlepsze Gospodarstwo ekologiczne w kategorii ekologia i środowisko”. Były także gospodarstwa ekologiczne z produktami z pradawnych zbóż tj. makarony, kasze, płatki. Można było zakupić owoce z upraw ekologicznych oraz soki tłoczone. Pojawili się rolnicy z wędlinami (którzy musieli w trakcie wydarzenie dowieźć towaru…), olejami, serami kozimi. Swoje produkty sprzedawała także ekologiczna piekarnia. Na wszystkie panie czekały nawet ekologiczne kosmetyki. Nie zabrakło także lokalnych producentów, którymi byli pszczelarze z Kończyc Małych. Dla milusińskich przygotowano warsztaty kulinarne, które prowadziła sama organizatorka.

Wydarzenie zorganizowała Joanna Gwizdała wspólnie z Sołectwem Kończyce Małe oraz Gminnym Ośrodkiem Kultury w Zebrzydowicach. – Zamiast pieniądze zostawić w aptece, lepiej zostawić je u dobrych rolników – podsumowuje Joanna Gwizdała.

źródło: www.ox.pl (red)

Zobacz zdjęcia:

Targi Żywności w Kończycach Małych

W sobotę 28.08.2019 w Kończycach Małych odbyły się I Targi Zdrowej Żywności. Fot: PL

75 Zdjęcia