Ukazała się nowa książka Patryka Nowaka zatytułowana Historia Zebrzydowic od założenia wioski do końca wieku XVIII.
Od wydawcy.
Oddajemy w państwa ręce kolejną książkę Pana Patryka Nowaka. Cieszy nas to, że jako Gminny Ośrodek Kultury możemy wspierać lokalnych miłośników historii i tradycji Gminy Zebrzydowice. „Historia Zebrzydowic od założenia wioski do XIX wieku”, to druga już w dorobku autora książka, tym razem sięgająca początków założenia naszej miejscowości. Patryk Nowak, jako niezawodowy historyk, miłośnik lokalnej historii, pracując nad tym wydaniem sięgnął do licznych pozycji książkowych oraz opracowań naukowych a także do zachowanych jeszcze źródeł, takich jak np. księgi parafialne, czy kronika szkoły. Materiał historyczny zebrany razem, stanowi cenny zbiór najważniejszych informacji o naszej miejscowości. Mamy nadzieję, że książka będzie interesującą i obowiązkową pozycją na półce każdego mieszkańca naszej gminy, a jej walory edukacyjne zostaną wykorzystane w procesie dydaktycznym naszych szkół.
Nowe wydawnictwo można nabyć w Gminnym Ośrodku Kultury w Zebrzydowicach, ul. Ks. A. Janusza 21, 43-410 Zebrzydowice, tel 32 4693 334 cena: 15 zł
Patryk Nowak – wywiad
Patryk Nowak jest autorem dwóch książek wydanych przez Gminny Ośrodek Kultury w Zebrzydowicach – Zebrzydowice w XIX wieku oraz właśnie wydanej – Historia Zebrzydowic od założenia wioski do końca wieku XVIII. Patryk Nowak regularnie publikuje także w Wiadomościach znad Piotrówki. Jako redakcja zadaliśmy badaczowi naszej historii kilka pytań. Zapraszamy.
– Powiedz kilka słów o sobie. Czym się zajmujesz na co dzień?
Na co dzień pracuję na Elektrociepłowni w Jastrzębiu Zdroju. W wolnym czasie (zwłaszcza zimą) poszukuję nieznanych mi dotąd dokumentów historycznych związanych z miejscowościami naszej gminy. Od dwóch lat pełnię także funkcję kronikarza OSP Zebrzydowice. Jako miłośnik historii tworzę również drzewo genealogiczne swojej rodziny.
– Jakbyś miał zareklamować tą swoją nową książkę, co czytelnicy w niej znajdą?
Książkę „Zebrzydowice od założenia wioski do końca wieku XVIII” poleciłbym wszystkim osobom chcącym poznać historię naszego regionu. W książce zostali przedstawieni pierwsi właściciele wioski, jak i historia powstawania parafii i szkoły. Czytelnicy mogą dowiedzieć się jak wyglądały Zebrzydowice na przestrzeni wieków oraz czym charakteryzowało się codzienne życie mieszkańców wsi. Wszystkie te opisy zostały wzbogacone o ciekawe, intrygujące fakty rozgrywające się na naszym terenie w omawianym przedziale czasowym.
– Wiemy, że już piszesz kolejną książkę, o czym ona będzie, jakiej tematyki będzie dotyczyć?
Trzecia książka, nad którą obecnie pracuję, dotyczyć będzie dziejów Zebrzydowic od wieku XX do czasów obecnych. Wspomniany okres to czas I i II wojny światowej, których wydarzenia chciałbym czytelnikom dokładnie przybliżyć. Poza historią zamku, kościoła i szkoły postaram się przedstawić w jakich okolicznościach została założona Ochotnicza Straż Pożarna oraz scharakteryzować działające w Zebrzydowicach instytucje i stowarzyszenia.
– Czy planujesz zająć się historią innych sołectw w przyszłości?
W niedalekiej przyszłości planuję zagłębić się w historię i opisać dzieje Marklowic Górnych i Dolnych – dawniej stanowiących jedną gminę, a dziś dwóch odrębnych wiosek. W książce tej chciałbym opisać losy szkoły, kościoła, a także życie mieszkańców tego sołectwa.
– Chciałbyś komuś podziękować?
Serdecznie dziękuję mojej narzeczonej Magdalenie Firla za ogromne wsparcie, pomoc przy pisaniu książki oraz projekt okładki. Swoje podziękowania chciałbym również skierować w stronę Pani Aldony Kopiec za fachową korektę oraz Gminnemu Ośrodkowi Kultury w Zebrzydowicach za dopieszczenie wszystkich szczegółów związanych z wydaniem książki. Podczas zbierania materiałów mogłem także liczyć na pomoc i doradztwo pracowników Gminnej Biblioteki Publicznej w Zebrzydowicach i Książnicy Cieszyńskiej.
Dziękuję za rozmowę.
Rozmawiał Przemysław Lose
GOK Zebrzydowice/WzP