GMINNY OŚRODEK KULTURY
W ZEBRZYDOWICACH

     

   tel. (032) 4693334; faks: (032) 4693334  e-mail:  gok@gok.zebrzydowice.pl 

PROTOKÓŁ

z posiedzenia Jury XVI Jubileuszowego Międzynarodowego Przeglądu Zespołów Regionalnych  „ZŁOTY KŁOS” Euro-Folklor 2009,  który odbył się w dniach 01.05 – 03.05. 2009r. w Amfiteatrze przy Gminnym Ośrodku Kultury w  Zebrzydowicach.

Jury w składzie:
Przewodnicząca: prof. dr hab. Krystyna Turek – etnomuzykolog

 Członkowie:
mgr Krystyna Kaczko –etnograf
mgr Bożena Sochacka – choreograf               

po przesłuchaniu i obejrzeniu 111 zespołów i solistów, w tym 33 śpiewaczych a’cappella, 25 śpiewaczych z akompaniamentem, 12 inscenizujących zwyczaje ludowe, 9 tanecznych, 7 kapel ludowych, 19 śpiewaków, 2 instrumentalistów i 4 mistrz i uczeń, przyznało następujące nagrody finansowe i wyróżnienia:

Zespoły śpiewacze i a’capella
I miejsce: Małokończanie (GOK Zebrzydowice, świetlica Kończyce Małe)
I miejsce: Płocanki (MOKSiR Trzebinia)
I miejsce: Chłopoki z Klepiska (GOK Kłomnice)
I miejsce: Karniowianie (MOKSiR Trzebinia)

II miejsce: Grónie z Wisły
II miejsce: Mizerowianie (GOK Suszec)
II miejsce: Jarząbkowianki (GOK Pawłowice)

III miejsce: Kościelanki (GOK Rędziny)
III miejsce: Borowianki (GOK Mykanów)
III miejsce: Talizman (GOK Pawłowice)
III miejsce: Wiślanie (PCK Pszczyna)

 Wyróżnienia:
- Bolęcanki (MOKSiR Trzebinia)
- Niezapominajki (OSP Jastrzębie Szeroka)
- Bolęcanie (MOKSiR Trzebinia)
- Radojewiczanie (UG Dąbrowa Biskupia woj. Kujowsko-pomorskie)
- Pogorzycanki (CHSF Chrzanów)
- Zespół Śpiewaczy Gminy Konopiska
- Pogodna Jesień
(GOK Suszec)
- Niezapominajki (GOK Pawłowice)
- Zespół Śpiewaczy Klepisko (GOK Kłomnice)
- Pomorzany- grupa męska (MOK Olkusz)
- Pomorzany- grupa żeńska (MOK Olkusz)


Zespoły Śpiewacze z towarzyszeniem instrumentów muzycznych

kategoria dziecięca:
wyróżnienie: Dziecięcy Zespół Regionalny Mali Dębowczanie (GOKi T Dębowiec-Łączka)
wyróżnienie: Kończaneczki (GOK Zebrzydowice, świetlica Kończyce Małe)

kategoria dorosłych:
I miejsce: Nadolzianie (GOK Zebrzydowice świetlica Kaczyce)
II miejsce: nie przyznano
III miejsce: Rogozanki (GOK Bobrowniki)

Wyróżnienia:
Męska Grupa Wokalna (MDK Katowice Zawodzie)
Pyrzowianki (BiOK Tąpkowice)
Druga Młodość (MOK Jastrzębie Zdrój)
Senior (MOK Skoczów)
Goczałkowice (GOK Goczałkowice)
Mierzęcanki (GOK Mierzęcice)
Aleksandrowianie (UG Aleksandrów Łódzki)
Mszanianki (WOKiR Mszana)

 Zespoły inscenizujące ludowe zwyczaje, obrzędy, zajęcia gospodarskie lub zabawy dziecięce.

Kategoria zespoły dziecięce
Wyróżnienie: Zespół „Slezanek” (KS Strzelnica Czeski Cieszyn)

Kategoria dorośli
I miejsce: Oldrzychowice – Wesele
I miejsce: Szarotki z Mościsk – Śmierć Starki: przygotowanie do pogrzebu (MOK Orzesze)

II miejsce: Pioskowianie – Barbórka (PCK Pszczyna)
nagroda dyrektora ROK Katowice
II miejsce: Przecieszynianki – Kiszenie kapusty (OK. Brzeszcze)
III miejsce: Łobzowianie – Adwentowy wieczór (Świetlica Gminna Łobzów)

Wyróżnienia:
Ściernianeczki- Poprawiny (BOK Bieruń)
Brzeszczanki – Świniobicie (OK. Brzeszcze)

Zespoły Taneczne

Kategoria dziecięca
I miejsce: nie przyznano
II miejsce: Młode Ołdrzychowice
II miejsce: Dziecięcy Zespół Regionalny Dębowiec  (GOKiT Dębowiec Łączka)

Wyróżnienia
ZPiT Iskierki (OK. Brzeszcze)
Dziecięcy Zespół Regionalny Dębowieckie Szkraby (GOKiT  Dębowiec Łączka)
Macierzanki (Koło  Macierzy Ziemi Cieszyńskiej Drogomyśl)

Kategoria dorośli
ZPiT Goleszów  

Kapele Ludowe

I miejsce: Oldrzychowice (Czechy)
I miejsce: Brynioki (OPKiS Gmina Brenna)

II miejsce: nie przyznano

III miejsce: Rybnianie (GOK Mykanów)

Wyróżnienia
:
Mierzęcice (GOK Mierzęcice)
Aleksandrowianie (UG Aleksandrów Łódzki)

Soliści – śpiewacy

kategoria dziecięca
I miejsce: Igor Bojczuk (OK. Brzeszcze)

II miejsce: Klaudia Kózka (OK. Brzeszcze)

III miejsce: Sara Brejza (GOK Zebrzydowice, świetlica Kaczyce)
III miejsce: Kinga Moczała (GOK Zebrzydowice, świetlica Kończyce Małe)

Kategoria dorosłych
I miejsce: Helena Fuchs (PCK Pszczyna)
I miejsce: Roksana Gogol (Łąka)

II miejsce: Ewa Kowalczyk (UG Dąbrowa Biskupia woj. kujawsko-pomorskie)
II miejsce: Małgorzata Galardziak (UG Dąbrowa Biskupia woj. kujawsko-pomorskie)

III miejsce: Stefan Dydak (GOK Bobrowniki)
III  miejsce: Irena Janus (GOK Kłomnice)

Wyróżnienia:
Kazimiera Kielichowska (GZOKSTiP Konopiska)
Barbara Kosobucka (KOK Krzeszeszowice)


Soliści instrumentaliści
I miejsce: nie przyznano

II miejsce: Jerzy Kielan (GOK Mykanów)

III miejsce: nie przyznano

Mistrz i uczeń

wyróżnienia:
Joanna Nowak i Paulina Pachuta (GOK Zebrzydowice, świetlica Kończyce Małe)
Robert Rybka i Dawid Nestrój (GOK Zebrzydowice, świetlica Kaczyce)
Gabriela Orlik i Jarosław Orlik (PCK Pszczyna)

Uwagi końcowe:
Poziom prezentacji zespołów był zróżnicowany, w większości zgodny z tradycją własnego regionu.
Jury oceniało poszukiwania wykonawców w zakresie nowych ujęć tekstowych i melodycznych pieśni, szczególnie ballad, pieśni obrzędowych, powstańczych oraz wątków religijnych. Jednocześnie stwierdziło, że niektóre zespoły wykonywały powszechnie znane, obiegowe przykłady pieśni, w tym nieludowego pochodzenia.
Grupom tanecznym zalecamy wykonywanie dwóch tańców ludowych z własnego regionu ( co określa regulamin przeglądu), w formie zgodnej z tradycją, z towarzyszeniem kapeli.
W odniesieniu do strojów ludowych prezentowanych przez większość uczestników, jury zauważyło prawidłowy dobór lub właściwą ich rekonstrukcję. Krytyczne uwagi dotyczą przede wszystkim niezgodności niektórych elementów ubioru z tradycją własnego regionu (staników - gorsetów) oraz przy rekonstrukcji doboru nieodpowiednich tkanin na ubiory, a także brak chustek nagłownych przy współczesnych fryzurach.

Jury dziękuje organizatorom za sprawny przebieg imprezy

Na tym protokół zakończono 
Zebrzydowice,  03. 05. 2009 r.

 

 

admin: admin@gokzebrzydowice.pl