BIP

Kategorie

Szukasz Adobe Reader? Pobierz go teraz

(Do odczytania niektórych dokumentów na stronie wymagany jest program do przeglądania dokumentów w wersji elektronicznej)

Historia Zebrzydowic od założenia wioski do końca wieku XVIII (nowe wydawnictwo GOK)

Patryk Nowak

Patryk Nowak

Ukazała się nowa książka Patryka Nowaka zatytułowana  Historia Zebrzydowic od założenia wioski do końca wieku XVIII.

Od wydawcy.
Oddajemy w państwa ręce kolejną książkę Pana Patryka Nowaka. Cieszy nas to, że jako Gminny Ośrodek Kultury możemy wspierać lokalnych miłośników historii i tradycji Gminy Zebrzydowice. „Historia Zebrzydowic od założenia wioski do XIX wieku”, to druga już w dorobku autora książka, tym razem sięgająca początków założenia naszej miejscowości. Patryk Nowak, jako niezawodowy historyk, miłośnik lokalnej historii, pracując nad tym wydaniem sięgnął do licznych pozycji książkowych oraz opracowań naukowych a także do zachowanych jeszcze źródeł, takich jak np. księgi parafialne, czy kronika szkoły. Materiał historyczny zebrany razem, stanowi cenny zbiór najważniejszych informacji o naszej miejscowości. Mamy nadzieję, że książka będzie interesującą i obowiązkową pozycją na półce każdego mieszkańca naszej gminy, a jej walory edukacyjne zostaną wykorzystane w procesie dydaktycznym naszych szkół.

Nowe wydawnictwo można nabyć w Gminnym Ośrodku Kultury w Zebrzydowicach, ul. Ks. A. Janusza 21, 43-410 Zebrzydowice, tel 32 4693 334 cena:  15 zł

Patryk Nowak – wywiad

Patryk Nowak jest autorem dwóch książek wydanych przez Gminny Ośrodek Kultury w Zebrzydowicach – Zebrzydowice w XIX wieku oraz właśnie wydanej  – Historia Zebrzydowic od założenia wioski do końca wieku XVIII. Patryk Nowak regularnie publikuje także w Wiadomościach znad Piotrówki. Jako redakcja zadaliśmy badaczowi naszej historii kilka pytań. Zapraszamy.

Powiedz kilka słów o sobie. Czym się zajmujesz na co dzień?

Na co dzień pracuję na Elektrociepłowni w Jastrzębiu Zdroju. W wolnym czasie (zwłaszcza zimą) poszukuję nieznanych mi dotąd dokumentów historycznych związanych z miejscowościami naszej gminy. Od dwóch lat pełnię także funkcję kronikarza OSP Zebrzydowice. Jako miłośnik historii tworzę również drzewo genealogiczne swojej rodziny.

Jakbyś miał zareklamować tą swoją nową książkę, co czytelnicy w niej znajdą?

Książkę „Zebrzydowice od założenia wioski do końca wieku XVIII” poleciłbym wszystkim osobom chcącym poznać historię naszego regionu. W książce zostali przedstawieni pierwsi właściciele wioski, jak i historia powstawania parafii i szkoły. Czytelnicy mogą dowiedzieć  się jak wyglądały Zebrzydowice na przestrzeni wieków oraz czym charakteryzowało się codzienne życie mieszkańców wsi. Wszystkie te opisy zostały wzbogacone o ciekawe, intrygujące fakty rozgrywające się na naszym terenie w omawianym przedziale czasowym.

Wiemy, że już piszesz kolejną książkę, o czym ona będzie, jakiej tematyki będzie dotyczyć?

Trzecia książka, nad którą obecnie pracuję, dotyczyć będzie dziejów Zebrzydowic od wieku XX do czasów obecnych. Wspomniany okres to czas I i II wojny światowej, których wydarzenia chciałbym czytelnikom dokładnie przybliżyć. Poza historią zamku, kościoła i szkoły postaram się przedstawić w jakich okolicznościach została założona Ochotnicza Straż Pożarna oraz scharakteryzować działające w Zebrzydowicach instytucje i stowarzyszenia.

–  Czy planujesz zająć się historią innych sołectw w przyszłości?

W niedalekiej przyszłości planuję zagłębić się w historię i opisać dzieje Marklowic Górnych i Dolnych – dawniej stanowiących jedną gminę, a dziś dwóch odrębnych wiosek. W książce tej chciałbym opisać losy szkoły, kościoła, a także życie mieszkańców tego sołectwa.

Chciałbyś komuś podziękować?

Serdecznie dziękuję mojej narzeczonej Magdalenie Firla za ogromne wsparcie, pomoc przy pisaniu książki oraz projekt okładki. Swoje podziękowania chciałbym również skierować w stronę Pani Aldony Kopiec za fachową korektę oraz Gminnemu Ośrodkowi Kultury w Zebrzydowicach za dopieszczenie wszystkich szczegółów związanych z wydaniem książki. Podczas zbierania materiałów mogłem także liczyć na pomoc i doradztwo pracowników Gminnej Biblioteki Publicznej w Zebrzydowicach i Książnicy Cieszyńskiej.

Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiał Przemysław Lose

GOK Zebrzydowice/WzP