Koncert Łotewskiego Chóru „Allemanda” w Zebrzydowicach (fotoreportaż)

Oczarowujący Koncert Łotewskiego Chóru „Allemanda” w Zebrzydowicach

W piątek, 8 grudnia 2023 roku, zebrzydowicka publiczność została zachwycona wyjątkowym występem Żeńskiego Chóru „Allemanda” z Łotwy. Grupa muzyczna podbiła serca słuchaczy swoim znakomitym śpiewem, wypełniając magiczną atmosferą miejscową świątynię.

Wyjątkowe brzmienie chóru było częścią koncertu towarzyszącego VIII Międzynarodowemu Festiwalowi Muzyki im. Prof. Józefa Świdra, który odbywa się właśnie w Cieszynie. Artystki z Łotwy, prezentując swoje muzyczne umiejętności, wprowadziły zgromadzoną publiczność w ekscytującą podróż dźwiękową.

Chór „Allemanda” nie tylko dostarczył niezapomnianych wrażeń muzycznych, ale także zaimponował profesjonalizmem i pasją, co zostało docenione przez licznie zgromadzoną widownię. Ich występ stanowił doskonałe dopełnienie prestiżowego festiwalu muzycznego, umacniając jego renomę jako wydarzenia, na które warto czekać.

Chór „Allemanda” powstał w 2006 roku. Założycielką, dyrygentką i dyrektorem artystycznym chóru jest Edīte Bergmane. Chór brał udział w różnorodnych koncertach i wydarzeniach zarówno na Łotwie, jak i Litwie. „Allemanda” jest laureatem wielu konkursów chóralnych na Łotwie. W czerwcu tego roku chór zdobył Złoty Dyplom i puchary I stopnia na 58. Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Chóralnej  im. Jana Szyrockiego.w Międzyzdrojach.

Od 2006 roku pracuje w Liceum Muzycznym w Jełgawie jako kierownik klasy chóru, a wielu jej uczniów to laureaci międzynarodowych konkursów dla młodych wokalistów zarówno na Łotwie, jak i Litwie. Wielu z nich stało się rozpoznawalnymi muzykami na Łotwie: wokalistami, dyrygentami i nauczycielami muzyki.
Od 20 lat Edīte Bergmane pracuje jako organistka i dyrygentka chóru w Katedrze Najświętszej Marii Panny w Jełgawie. Dyrygent pracował także jako wokalista łotewskiej telewizji i radia.

Na koncert zaprosili: Uniwersytet Śląski, Wydział Sztuki i Nauko Edukacji, Instytut Sztuk Muzycznych w Cieszynie, Fundacja Muzyka Bez Granic, Gminny Ośrodek Kultury w Zebrzydowicach, Kościół pw Wniebowzięcia NMP w Zebrzydowicach.