kontrast
A
A
czcionka
A
A
A
43-410 Zebrzydowice, Ks. Antoniego Janusza 21

Kopalnia "Morcinek w Kaczycach"

Kopalnia Węgla Kamiennego „Morcinek”, KWK Morcinek była to kopalnia węgla kamiennego koksującego w Kaczycach na Śląsku Cieszyńskim. Była jedną z najmłodszych kopalń w Polsce, w latach 1993-1998 należąca do Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Zlikwidowana została w latach 1998-2002. 
W Kaczycach, przy Gminnym Ośrodku Kultury działa Koło Górników, które pielęgnuje tradycje górnicze oraz pamięć o kaczyckej kopalni. Na tej podstronie znajdą państwo najważniejsze informacje dotyczące kaczyckiego zakładu a także link do stron, które można znaleźć w sieci dotyczące działalności tego zakładu wydobywczego. 

Przyczynkiem do powstania tej zakładki było odsłonięcie tablicy pamiątkowej przy pomniku w Kaczycach
W sobotę (4.12.2021 ) w Barbórkę, górnicy z naszego regionu spotkali się przed pomnikiem, który przypomina historię KWK "Morcinek". Złożyli kwiaty, a minutą ciszy uczcili pamięć tych, którzy odeszli na wieczną szychtę. Odsłonięto również tablicę informacyjną na temat KWK "Morcinek". W kościele parafialnym w Kaczycach odprawiono mszę, a całość zakończyły uroczystości na Sali w Domu Ludowym w Kaczycach połączone z tradycyjnym górniczym poczęstunkiem... Poniżej zapis wideo z tego wydarzenia:

Kontakt

Gminny Ośrodek Kultury w Zebrzydowicach
43-410 Zebrzydowice, Ks. Antoniego Janusza 21
facebook bip