kontrast
A
A
czcionka
A
A
A
43-410 Zebrzydowice, Ks. Antoniego Janusza 21

Srebrna Cieszynianka dla Urszuli Wierzgoń!

Fot: Tomasz Staniek / SMMG

W sobotę (11.11) w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Cieszynie odbyła się uroczysta gala, podczas której uhonorowano Laurami Ziemi Cieszyńskiej osoby szczególnie zasłużone dla gmin i powiatu. Wręczono statuetki Srebrnej Cieszynianki oraz 2 Złote Honorowe Cieszynianki. Wsród laureatów Srebrnej Cieszynianki  znalazła się Urszula Wierzgoń, która od wielu lat współpracuje z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Zebrzydowicach.

 Urszula Wierzgoń Malokończanka z urodzenia zamieszkania. Już jako nastolatka, uczennica szkoły średniej dzialal społecznie była drużynową zastępu Zuchów w Szkole Podstawowej w Kończycach Matych. Jest absolwent Szkoły Muzycznej i stopnia w Cieszynie Od 37 lat należy do Zespołu Śpiewaczego "Malokańczanie", od 24 lat jest kierownikiem tej grupy. Wiele uwagi poświęca rozwojowi zespołu, a zwłaszcza angażowaniu się w jego działalność osób młodych. Pod Jej kierownictwem Zespół utrzymuje się w ścisłej czołówce znaczących Zespołów w województwie zajął wiele czołowych miejsc w przeglądach w Chorzowie, Brennej. Raciborzu, Pawłowicach, Zebrzydowicach, w Wodzisławiu i wielu innych, już dziś nieistniejących. Przez niemal ćwierć wieku Urszula Wierzgoń, jako współpracownik Gminnego Ośrodka Kultury Zebrzydowice prowadziła od pierwszej edycji konferansjerkę na Przeglądzie Zespołów Regionalnych Złoty Kios.

Prowadziła też wiele imprez kulturalnych na terenie gminy Zebrzydowice np. od pierwszej edycji- koncerty Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. dożynki, Turniej o Złotą Miejscowość. Festiwal Piosenki Dziecięcej, konkursy recytatorskie. W 2004 r. z ośmioletnią (wówczas) córką Marceliną wystąpiła w Kazimierzu Dolnym w kategorii MISTRZ I UCZEŃ uzyskując tytuł laureata. Swoim śpiewem wielokrotnie ubogacala liturgię w kościołach, a przez kilka lat prowadziła Scholę przy kościele parafialnym w Kończycach Małych.

Twórczo wykorzystuje gwarę cieszyńską np. jest autorką nazwy zespołu Dziecka z kończyckij szkółki" oraz nazwy konkursu Dorty, kołocze insze placki". Działała również poza gminą, ale na cieszyńskiej ziemi np. podczas Dożynek Ekumenicznych w Drogomyślu, Dnia Ziemniaka i Dożynek w Pruchnej, otwarcia biblioteki w Pogwizdowie. Angażowała się w promocję stroju, gwary i zwyczajów cieszyńskich w placówkach oświatowych np. w przedszkolach w Kończycach Małych, Zebrzydowicach, Pogwizdowie, Strumieniu, w szkołach - w Kończycach Małych, Hażlachu, na Uniwersytecie Śląskim w Cieszynie. Uczestniczyła w organizacji NOCY MUZEÓW W Hażlachu.

Wiele czasu poświęciła w komisjach jurorskich. Przez trzy lata pelnita funkcję przewodniczącej Rady Rodziców Przedszkola w Kończycach Małych, a przez kolejne lata - skarbnika Rady Rodziców Szkole Podstawowej w Konczycach Malych. W Została odznaczona odznaką Zasłużony dla kultury polskiej" oraz wraz z Zespołem Malokończanie odznaką „Zasłużony dla województwa Śląskiego". Od 2015 roku jest instruktorem muzycznym zespołu Zybrzidowianki". Od lutego 2023 r. prowadzi takze sekcję muzyczną w stowarzyszeniu „Aktywny Senior na granicy".

 Urszula Wierzgoń jest niezastąpioną organizatorką i pełną pasji miłośniczką folkloru, promującą tradycje Śląska Cieszyńskiego.

Dyrektor GOK wraz z pracownikami składa p. Urszuli Wierzgoń serdeczne gratulacje!

 

Kontakt

Gminny Ośrodek Kultury w Zebrzydowicach
43-410 Zebrzydowice, Ks. Antoniego Janusza 21
facebook bip