kontrast
A
A
czcionka
A
A
A
43-410 Zebrzydowice, Ks. Antoniego Janusza 21

Uczcili pamięć ofiar obozu pracy - Wieczór Pieśni Żydowskich - Fotorelacja

W niedzielę (10.09.2023) odbył się kolejna edycja Wieczoru Pieśni Żydowskich w Zebrzydowicach. Wcześniej jednak miały miejsce uroczystości upamiętniające Ofiary Niemieckiego Nazistowskiego Obozu Pracy Przymusowej dla Żydów w Zebrzydowicach

Uroczystości rozpoczęły się o godz. 15:30 Ceremonią przy Pomniku Ofiar Zbrodni Hitlerowskich w Kończycach Wielkich, ul. Kościelna, następnie o 16:15 zgromadzeni przenieśli się  pod Tablicą Upamiętnienia w miejscu byłego Obozu Pracy w Zebrzydowicach (ul. Dworcowa w Zebrzydowicach). Z kolei godz. 17:00 uczestnicy złożyli kwiaty pod symboliczną macewą na cmentarzu parafialnym w Zebrzydowicach.

Wśród gości, oprócz władz samorządowych z Wójtem Gminy Zebrzydowice Andrzejem Kondziołką oraz Wójtem Gminy Hażlach Grzegorzem Sikorskim na czele, znalazł się Holender żydowskiego pochodzenia Edjo Frank, którego czworo członków rodziny zginęło w niemieckim obozie pracy w Zebrzydowicach. Gość w  poniedziałek spotkał się z uczniami miejscowej szkoły, gdzie mówił o holocauście.

Na zebrzydowickim cmentarzu wspólną modlitwę odmówił pastor Wiesław Kulawiec oraz Ks. Jarosław Bielesz. Wszyscy przemawiający zgodnie twierdzili, że pamięć o tych strasznych wydarzeniach jest ważna, by podobne wydarzenia nie powtórzyły się  w przyszłości.

O godz. 17:30 na Sali Widowiskowej w Zebrzydowicach  rozpoczął się  Wieczór Pieśni Żydowskich podczas którego wystąpił zespół  KLEZMER.

W niemieckim obozie pracy podczas okupacji zginęło około 200 żydów, chociaż są źródła, które mówią, że ofiar może być nawet 300-ta. Spoczywają w Kończycach Wielkich i Zebrzydowicach.

Przypomnijmy, W latach 1942–1944 w Zebrzydowicach funkcjonował niemiecki nazistowski obóz pracy przymusowej dla Żydów stanowiący filię KL Auschwitz. W obozie więziono prawdopodobnie grupę obywateli holenderskich i belgijskich pochodzenia żydowskiego. Niemal wszyscy więźniowie obozu zginęli. Obecnie na terenie dawnego obozu przy ul. Dworcowej znajduje się głaz z tablicą pamiątkową.

Organizatorami wydarzenia byli  Kościół Zielonoświątkowy w Zebrzydowicach oraz Gminny Ośrodek Kultury w Zebrzydowicach

ZOBACZ FOTOREPORTAŻ

 

Kontakt

Gminny Ośrodek Kultury w Zebrzydowicach
43-410 Zebrzydowice, Ks. Antoniego Janusza 21
facebook bip