Wycieczka koła ceramicznego: „Przygody z ceramiką” z Zebrzydowic

W czwartek 20.06.2024 odbyła się wycieczka do Istebnej dla dzieci z koła ceramicznego: „Przygody z ceramiką”z Zebrzydowic. Wyjazd obfitował w wiele atrakcji.

Odwiedziliśmy Centrum Pasterskie w Koniakowie, gdzie dzieci zapoznały się z tematyką kultury pasterskiej w Karpatach, miały okazje zobaczyć jak wygląda obróbka wełny owczej od runa, przez proces zgrzeblenia, gręplowania, przędzenia i zwijania. Każdy uczestnik otrzymał zestaw do wykonania magnesu owieczki z wełny i wykonał własnoręcznie pamiątkę z gór. Podczas zajęć odbył się również pokaz wyrobu sera: bundz z wykorzystaniem drewnianych naczyń pasterskich takich jak:  puciery, ferule i czerpaki. Dla uczestników przygotowana została degustacja tradycyjnych serów z bacówki: oscypki, korbacze, gołki i serki gazdowskie. Dzieci mogły także  zobaczyć i pogłaskać w zagrodzie żywe zwierzęta pasterskie – owce i kozy.

Następnie udaliśmy się na górę Ochodzita, która okazała się idealnym miejscem na piknik. Chodź wejście trwało zaledwie 15 minut na szczycie rozpościerała się przepiękna panorama na pobliskie , pagórki i wyższe góry, a nawet Tatry.

Na koniec odbył się kulig na wozach malowniczą, zieloną trasą z Kubalonki na Stecówkę, zakończony ogniskiem z kiełbasą.

Zobacz fotoreportaż