kontrast
A
A
czcionka
A
A
A
43-410 Zebrzydowice, Ks. Antoniego Janusza 21

Marklowice Górne: Akcja Zima 2023 „KOSMICZNE FERIE” - podsumowanie

W drugim tygodniu ferii (23.01.-27.01.2023r.) w świetlicy w Marklowicach Górnych odbyła się Akcja Zima. W zorganizowanych zajęciach wzięło udział 15 dzieci w wieku 6-13 lat.

W pierwszym dniu dzieci obejrzały, krótki film poruszający tematykę kosmosu. Dowiedziały się z czego i w jaki sposób powstały planety, a także jak wygląda przestrzeń kosmiczna. Następnie każdy uczestnik otrzymał podobrazie, na którym za zadanie miał namalować galaktykę.
Na zajęciach wykorzystane zostały: podobrazia, farby, gąbki, pędzle oraz szczoteczki do zębów.

W drugim dniu dzieciom została przedstawiona prezentacja multimedialna omawiająca poszczególne planety Układu Słonecznego. Następnie uczestnicy stworzyli swoje własne Układy Słoneczne, do których wykorzystane zostały styropianowe kule, farby, patyczki do szaszłyków oraz klej na gorąco.
Na koniec zajęć planety zostały przymocowane do namalowanych poprzedniego dnia„galaktyk”.

 Trzeciego dnia dzieci tworzyły kosmiczne rakiety, które przyłączyliśmy do wykonanych wcześniej prac. Do przeprowadzenia zajęć potrzebne były: rolki po papierze toaletowym, bloki kreatywne, spożywcza folia aluminiowa, kolorowy blok techniczny oraz bibuła.

W czwartym dniu dzieci stworzyły własne instrumenty muzyczne (grzechotki oraz bębenki), za pomocą których pod koniec zajęć pod kierunkiem dyrygenta (którego rolę mogły później przejąć) odegrały „kosmiczną burzę” oraz „kosmiczny koncert”. Do przeprowadzenia zajęć potrzebne były: drewniane koraliki, kolorowe taśmy ozdobne, sznurek jutowy, kolorowy blok techniczny, fasola, ryż, plastikowe łyżki, plastikowe jajeczka otwierane, taśma klejąca, klej na gorąco oraz krążki po wykorzystanych, szerokich taśmach.

Piątego dnia do dzieci przyszła grupa studentów pedagogiki, która przeprowadziła zajęcia. Dzieci wysłuchały pogadanki na temat przemocy, a następnie uczestniczyły w przygotowanych zabawach. Na koniec spotkania, w ramach niespodzianki dzieci mogły zobaczyć i zadać pytania studentowi przebranemu w strój kominiarza. Dostały też mały prezencik – figurkę kominiarza oraz słodki poczęstunek. Później nastąpiło malowanie twarzy wg pomysłu każdego uczestnika, podsumowanie całego tygodnia, rozdanie dyplomów oraz paczuszek z niewielkim upominkiem (dziewczynki: farby, naklejki, słodycze; chłopcy: flamastry dmuchane, plastikowe oczka kreatywne; starsi chłopcy: piłeczka na sznurku, kolorowe markery, słodycze).

Podczas Akcji Zima dzieci zapoznały się z podstawowymi informacjami na temat kosmosu. Podczas prowadzonych zajęć miały możliwość rozwinięcia swoich talentów plastycznych oraz wykazania się inwencją twórczą. Uczyły się zarówno pracy samodzielnej, jak również pracy w grupach, pomagania innym, a także osiągania kompromisu. Każdego dnia zapewniony miały przekąski i posiłek: tosty z serem, naleśniki z dżemem, kanapki z szynką, z nutellą, pączki.

tekst i foto: Ewa Błahut

Kontakt

Gminny Ośrodek Kultury w Zebrzydowicach
43-410 Zebrzydowice, Ks. Antoniego Janusza 21
facebook bip