kontrast
A
A
czcionka
A
A
A
43-410 Zebrzydowice, Ks. Antoniego Janusza 21

Akcja Zima 2023 „Na Dalekiej Północy” (zdjęcia/relacja)

W dniach 16.01-20.01.2023 w Gminnym Ośrodku Kultury w Zebrzydowicach odbyła się Nieobozowa Akcja Zima 2023. Zajęcia przeznaczone były dla dzieci w wieku od 6 do 13 lat i trwały trzy godziny dziennie. Celem zajęć było m.in.: rozbudzanie w uczestnikach ciekawości świata oraz wrażliwości na jego piękno; poszerzenie wiedzy na temat różnych zjawisk przyrody, innych kultur; propagowanie zdrowego stylu życia oraz idei aktywnego i twórczego spędzania czasu wolnego, a także rozwijanie zdolności plastycznych, manualnych i muzycznych. W tym roku wyruszyliśmy w wirtualną podróż do najbardziej wysuniętych na północ zakątków Ziemi. Każdego dnia poprzez zabawy, warsztaty plastyczne, zajęcia muzyczne odkrywaliśmy wspólnie Arktykę. W zajęciach uczestniczyło łącznie 20 dzieci.

Pierwszego dnia uczestnicy dowiedzieli się m.in. gdzie leży Arktyka, jakie krainy geograficzne wchodzą w jej skład, co to jest tundra, kim są Inuici i Saamowie czym się zajmują i jak wygląda ich życie w najbardziej odizolowanych i zimnych częściach świata. W tym dniu odbyły się warsztaty muzyczne. Zabawy muzyczno-ruchowe przy dźwiękach akompaniamentu miały na celu kształtowanie słuchu muzycznego i rozwijanie koordynacji słuchowo ruchowej. Dzieci zapoznały się podstawowymi wartościami rytmicznymi, musiały odpowiednio reagować na zmianę dynamiki i tempa. Dzieci uczyły się również piosenki z bajki: „Mój Brat Niedźwiedź”, która opowiada o mieszkańcach tundry.

Drugiego dnia zapoznaliśmy się z fauną i florą Północy. Dzieci dowiedziały się ,że kraina ta jest jedną z ostatnich prawdziwie dzikich obszarów naszej planety i mimo ciężkich warunków, zarówno tundra jak i skute lodem, pokryte śnieżną pustynią okolice bieguna tętnią życiem. Odkrywaliśmy również sposoby w jaki zwierzęta i rośliny przystosowały się do panujących tu surowych warunków. Następnie uczestnicy wykonali makiety: „Na dalekiej północy”. Za pomocą szablonów stworzyły z kartonów figurki: niedźwiedzie, foki, wieloryby, renifery, huski, choinki itp., następnie malowały je farbami.

Trzeciego dnia przyjrzeliśmy się bliżej niebu na północy i magicznemu zjawisku zorzy polarnej. Dzieci dowiedziały się o dniach i nocach polarnych, jak tworzy się zorza polarna, jakie ma kolory, dlaczego występuje tylko w okolicach podbiegunowych, dlaczego północne niebo jest tak rozgwieżdżone. Następnie stworzyły własne zegary. Na tarczach zegarowych z drewna za malowały farbami „północne niebo”. Następnie przyklejały cyferki i umieszczały wskazówki zegarowe. Do wykonania pracy potrzebne były tarcze zegarów z mechanizmem i wskazówkami, baterie, farby, pędzle, szczoteczki do zębów, gąbki klej.

Czwartego dnia przyjrzeliśmy się roślinności tundry. Dzieci stworzyły „żywe obrazy” z rosnącego w Skandynawii chrobotka reniferowego. Do wykonania pracy potrzebne były również: drewniane ramki, sznurek i kleje Magic.

Ostatniego dnia dzieci miały okazję popracować z gliną ceramiczną i użyć swojej wyobraźni. Zapoznały się z metodą wałeczkową, oraz metodą lepienia z płatów gliny. Podczas zajęć powstały przeróżne wazony, miseczki, szkatułki i kominki. Dzieci zagrały również w kalambury gdzie wymyślały hasła związane z północą. Na koniec odbyło się podsumowanie całego tygodnia i każdy uczestnik otrzymał paczuszkę ze słodyczami i owocami.

Podczas Akcji Zima uczestnicy poprzez dobrą zabawę i działania artystyczne mieli możliwość wyrażania siebie i swoich emocji, odkrycia swoich talentów a także pogłębiania wiedzy na temat różnorodności świata i kultur. Samodzielnie wykonali ciekawe dekoracje i prace plastyczne. Poprzez kontakt z różnymi materiałami rozwijali swoją twórczość i zdolności manualne. Dzieci angażowały się we wszystkie działania, wykazywały się dużym zainteresowaniem i kreatywnością. Każdego dnia otrzymywały śniadanie takie jak: tosty, bułka z serem i szynką, z Nutellą, parówki.

Magdalena Gut

ZOBACZ FOTOREPORTAŻ>>>

 

Kontakt

Gminny Ośrodek Kultury w Zebrzydowicach
43-410 Zebrzydowice, Ks. Antoniego Janusza 21
facebook bip